Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Choroby borówki amerykańskiej

Choroby borówki amerykańskiej

Autor: Tomasz Opublikowany: 18.02.2020 Przeczytany: 28272 Komentarze: 0

Choroby grzybowe i wirusowe borówki amerykańskiej mogą przyczynić się do obniżenia plonu, a nawet całkowitego zaniku owocowania roślin. Intensywnie porażone lub zaatakowane rośliny mogą zamierać, dlatego ważne jest aby monitorować kondycję zdrowotną krzewów. Borówkę amerykańską, w naszym klimacie, najczęściej atakują choroby grzybowe, a sprzyjają ku temu wysoka temperatura i wilgotność powietrza.

W tym artykule opisaliśmy kilka, najczęściej występujących chorób w uprawie borówki amerykańskiej oraz sposoby ich zwalczania.

Zanim wykonasz oprysk

Prewencja jest istotnym czynnikiem w zapobieganiu występowania chorób i szkodników wśród roślin. Zdrowe i silne krzewy są mniej podatne na różne patogeny. Już podczas sadzenia borówek możemy istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych zachowując odpowiednie odstępy między roślinami. Dobrze przygotowane podłoże i właściwa pielęgnacja w kolejnych latach sprawi, że sadzonki borówki amerykańskiej będą mniej podatne na choroby i szkodniki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji borówek i przygotowania miejsca pod uprawę koniecznie przeczytaj nasz artykuł dotyczący uprawy borówki amerykańskiej.

Najczęściej występujące choroby borówki

Szara pleśń

Choroba grzybowa wywołana przez Botrytis cinerea. Grzyb atakuje kwiaty, owoce i pędy (liście mogą być zainfekowane w momencie kiedy mają kontakt z chorą tkanką). Porażone kwiaty oraz zawiązki owoców brązowieją i zamierają. Po pewnym czasie na porażonych organach pojawia się szary, pylisty nalot. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Grzyb zimuje w porażonych szczątkach roślin, ściółce i chwastach.

szara pleśń na borówce

Rys. 1 Szara pleśń na liściach i pędach

szara pleśń na borówce

Rys. 2 Szara pleśń na owocach

szara pleśń na borówce

Rys. 3 Szara pleśń na owocach

szara pleśń na borówce

Rys. 4 Owoce porażone szarą pleśnią

Zapobieganie: Do nawożenia krzewów borówki amerykańskiej należy stosować nawozy zbilansowane do ich potrzeb tak aby unikać przenawożenia. Należy usuwać pędy, które nadmiernie zagęszczają roślinę, ponieważ utrudniają one dostęp powietrza w głąb krzewu borówki. Sadzonki należy regularnie odchwaszczać. Należy unikać podlewania roślin po liściach. Opryski prewencyjne można wykonywać od początku kwietnia i kontynuować co 5-7 dni jeżeli zachodzi taka potrzeba. Opryski wykonywać zgodnie z instrukcją w etykiecie, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Zwalczanie: W przypadku nasilenia objawów należy zastosować środki ochrony roślin t.j.: Switch 62,5 WG, Signum 33WG, Topsin M 500 SC.

Mączniak prawdziwy

Choroba grzybowa wywołana przez Erysiphe vaccinii. Pierwsze objawy na mączniaka na borówce można zaobserwować dopiero w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego.  Porażane są najczęściej liście, na których można zaobserwować przebarwienia. Stopniowo w miejscu plam pojawia się charakterystyczny, biały, mączysty nalot, który po pewnym czasie szarzeje. Choroba rozwija się najszybciej w warunkach suchej i upalnej pogody.

mączniak na borówce

Rys. 1 Mączniak na liściach (biały nalot)

mączniak na borówce

Rys. 2 Mączniak na liściach (przebarwienia)

Zapobieganie: jak wyżej…

Zwalczanie: Oprysk wykonujemy od maja do września jeżeli jest taka konieczność. Środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania mączniaka prawdziwego to np.: Discus 500 WG, Topsin M 500 SC.

Zamieranie pędów borówki wysokiej

Choroba grzybowa powodowana przez Phomopsis vaccinii. Grzyb atakuje zarówno młode jak i starsze pędy rośliny. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już na początku wegetacji, czyli brązowienie i zamieranie pąków kwiatowych i kwiatów. Na porażonych pędach borówki amerykańskiej (grzyb przenika z zainfekowanych kwiatów do pędów) można zaobserwować powstawanie brązowych nekroz, które z czasem szarzeją.  Szczególnie wrażliwe na infekcje są pędy przemarznięte lub uszkodzone.

zamieranie pędów borówki

Rys. 1 Zamieranie pędów

zamieranie pędów borówki

Rys. 2 Zamieranie pędów

Zapobieganie: jak wyżej…

Zwalczanie: Opryski można wykonywać od kwietnia aż do lipca jeżeli występuje taka potrzeba. Środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania tej choroby to np.: Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Yamato 303 SE, Amistar 250 SC.

Antraknoza borówki wysokiej

Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum spp. Objawy  można zaobserwować na wszystkich częściach naziemnych roślin. Na zainfekowanych liściach powstają czerwonobrunatne plamy, które mogą zlewać się ze sobą (warto zauważyć, że młode liście sadzonek borówki, zwłaszcza wczesną wiosną, mogą przybierać odcień czerwonawy. Jednak dotyczy to wtedy całego liścia, a nie pojedynczych plam). Porażone owoce wyglądają jak zasuszone i gdzieniegdzie mogą pojawiać się na nich różowe wycieki – zarodniki grzyba. Silne porażenie pędów może powodować ich zamieranie. Infekcja nasila się podczas ciepłej i wilgotnej pogody, zwłaszcza w trakcie kwitnienia oraz zawiązywania owoców. Grzyb zimuje na obumarłych pędach i szczątkach roślin.

antraknoza borówki

Rys. 1 Antraknoza liści

antraknoza borówki

Rys. 2 Antraknoza borówki

antraknoza borówki

Rys. 3 Antraknoza owoców

Zapobieganie: jak wyżej…

Zwalczanie: Opryski można wykonywać od kwietnia do czerwca jeżeli występuje taka potrzeba. Środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania tej choroby to np.: Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Amistar 250 SC

Zgorzel pędów borówki wysokiej

Choroba grzybowa powodowana przez Godronia cassandrae. Patogen atakuje młode pędy (jednoroczne i dwuletnie) w ich dolnej części. Na porażonych pędach można zaobserwować elipsoidalne, ciemnobrązowe plamy z czerwono-purpurową obwódką. Po pewnym czasie kora w tych miejscach pęka i łuszczy się, co może powodować więdnięcie i zamieranie pędów borówki. 

zgorzel pędów borówki

Rys. 1 Zgorzel pędów - -porażone młode pędy

zgorzel pędów borówki

Rys. 2 Zgorzel pędów borówki - ciemnobrązowe plamy

zgorzel pędów borówki

Rys. 3 Zgorzel pędów borówki - zamieranie całych pędów

zgorzel pędów borówki

Rys. 4 Zgorzel pędów borówki

Zapobieganie: jak wyżej…  

Zwalczanie: Zgorzel pędów należy zwalczać preparatami grzybobójczymi takimi jak: Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Amistar 250 SC.

Choroby wirusowe

Oprócz najczęściej występujących chorób grzybowych na naszych krzewach możemy zaobserwować również choroby wirusowe. Najczęściej spotykane z nich to:

  • nitkowatość borówki amerykańskiej
  • szok borówki amerykańskiej
  • oparzelina borówki amerykańskiej
  • czerwona plamistość pierścieniowa borówki amerykańskiej

Porażone rośliny należy usunąć (najlepiej spalić), ponieważ nie ma skutecznych środków ochrony roślin do walki z wirusami. Choroby wirusowe borówki są jednak rzadko spotykane w ogrodach i w uprawach. Znacznie częściej występują choroby grzybowe.

Słowem podsumowania

Środki ochrony roślin należy używać z odpowiednią rozwagą i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w etykiecie produktu. Nie należy przekraczać dozwolonych dawek. Przed wykonaniem oprysku najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Odpowiednie stanowisko, podłoże i sezonowa pielęgnacja krzewów borówki amerykańskiej jest kluczowym elementem zwiększającym ich odporność na choroby i szkodniki. Dlatego warto przed posadzeniem roślin przygotować podłoże. Środki ochrony roślin traktujmy jako ostateczność!

Tagi:choroby borówki, choroby borówki amerykańskiej

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz