Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Choroby azalii i różaneczników

Choroby azalii i różaneczników

Autor: Tomasz Opublikowany: 04.03.2020 Przeczytany: 39810 Komentarze: 0

Różaneczniki i azalie, mimo że zachwycają swoją urodą, nie są idealnie przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Mają też specyficzne wymagania dotyczące podłoża, których ignorowanie często kończy rozczarowaniem. Choroby wynikające z nieprawidłowej uprawy mogą poważnie zaszkodzić naszym roślinom, dlatego warto je poznać i umieć rozpoznać pierwsze objawy. W tym artykule przedstawiamy wyczerpująco najpopularniejsze choroby azalii i różaneczników i sposoby radzenie sobie z nimi.

Fytoftoroza, Fytoftoroza różanecznika

Jedna z najgroźniejszych chorób wywoływana przez gatunki grzybopodobnych lęgniowców zaliczane do rodzaju Phytophthora. W przypadku różaneczników, najczęściej występuje fytoftoroza różaneczników wywoływana głównie przez Phytophthora ramorum, zwana także zarazą wierzchołków pędów. Fytoftoroza atakuje głównie system korzeniowy rośliny, przez co nie może ona pobierać niezbędnych składników pokarmowych i wody. Fytoftoroza różanecznika (Phytophthora ramorum) jest wyjątkiem, ponieważ atakuje najpierw wierzchołki pędów, które powoli zamierają.

choroby różaneczników

Rys. 1 Fytoftoroza różanecznika - porażone liście

choroby różaneczników

Rys. 2 Fytoftoroza różanecznika - porażone liście

Objawy: brązowienie i czarne plamy na szczytach pędóch (nekroza), stopniowo przechodzące na dół, żółknięcie i więdnięcie liści i pędów, czernienie ogonków liściowych, zgnilizna pędów, gnicie korzeni, zgorzel siewek.

Zapobieganie: Nie należy sadzić w ogrodze roślin z objawami choroby. Podczas sadzenia różaneczników warto dodać do gleby żywą grzybnię mikoryzową dla roślin wrzosowatych, która skutecznie zapobiega zakażeniu fytoftorozą, równocześnie zwiększa odporność roślin na suszę i niewłaściwe pH gleby.

Zwalczanie: Choroba praktycznie nieuleczalna, chore rośliny należy wykopać i spalić, w miejscu w którym rosły nie należy sadzić innych roślin, szczególnie innych azalii, różaneczników, sosen, cisów, jodeł. Rosnące w pobliżu ogniska choroby rośliny należy zapobiegawczo spryskać fungicydem (np. Magnicur Energy 840 SL, Proplant 722 SL lub Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG). Razem z fungicydem warto zastosować również biopreparaty (np. Biosept 33 SL lub Biochikol 020 PC).

Szara pleśń

Choroba grzybowa wywoływana głównie przez gronowca szarego (Botrytis cinerea Pers), występująca powszechnie na różnych typach roślin. Zarodniki grzyba zimują w martwych częściach roślin, np. pod korą. Wiosną przy wyższej temperaturze, obfitych opadach deszczu i dużej wilgotności powietrza pojawiają sie sprzyjające warunki do rozwoju pleśni.

choroby różaneczników

Rys. 1 Kwiat azalii porażony przez szarą pleśń

choroby różaneczników

Rys. 2 Liście tulipanów zaatakowane przez szarą pleśń

Objawy: przebarwienia (plamy) na liściach, szary, pylący nalot, zamieranie pąków kwiatowych, brązowe plamy na płatkach kwiatów.

Zapobieganie: należy unikać zbyt gęstych nasadzeń roślin oraz zapewnić im odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Podczas podlewania roślin, nie powinniśmy spryskiwać ich liści, wodę należy kierować bezpośrednio do gleby. Wilgotne liście są bardziej podatne na rozwój grzyba.

Zwalczanie: Z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby porażone części roślin należy usunąć i spalić. W pierwszej kolejności warto wykonać oprysk preparatami naturalnymi, takimi jak np. Polyversum WP lub Biosept Active, które zwalczają lub ograniczają rozwój choroby. Jeśli naturalne środki nie rozwiążą problemu, powinniśmy zastosować dostępne na rynku środki ochrony roślin (Signum 33 WG, Switch 62,5 WG).

Mączniak prawdziwy azalii

Choroba grzybowa azalii, nazywana również mączniakiem prawdziwym różanecznika. Wywołana jest przez grzyby Erysiphe penicillata i Erysiphe azaleae. Zimują one w postaci grzybni na opadłych liściach oraz na pędach i pąkach żywych roślin. W sezonie wegetacyjnym patogeny na porażonych roślinach wytwarzają zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniają chorobę dokonując infekcji wtórnych.

choroby różaneczników

Rys. 1 Biały nalot na liściach azalii

choroby różaneczników

Rys. 2 Mączniak prawdziwy na liściach azalii

Objawy: pierwsze oznaki choroby pojawiają się na początku lipca. Są to nieregularne, białe, mączyste plamy na liściach. Plamy stopniowo powiększają się, obejmują docelowo cały liść wraz z podstawą. Porażone liście przestają rosnąć i zwijają się ku dołowi. Tkanka porażonych liści odbarwia się na odcień czerwony lub brunatny. Warunkami sprzyjającymi infekcji jest zacienienie i temperatura w okolicach 15-20 st. C.

Zapobieganie: Azalie sadzimy na stanowiskach słonecznych. Zaleca się regularne grabienie i usuwanie opadłych liści, które stanowią przechowalnię grzybni. Ściółkę wokół roślin czyścimy z chwastów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Rośliny opryskujemy profilaktycznie preparatami ekologicznymi typu Biosept Active 0,1%.

Zwalczanie: mączniak prawdziwy jest trudny do usunięcia nawet przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin. Jeśli rośliny były porażone w zeszłym roku, w następnym roku należy rozpocząć oprysk jak najwcześniej, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby (najlepiej jeszcze przed rozwojem liści, od fazy pąka). Do oprysku możemy użyć fungicydów, np. Domark 100 EC w stężeniu 0,05%), Systemik 125 SL (w stężeniu 0,05%) lub Baymat Ultra 015 AE lub Baymat AE (według instrukcji), Discus 500 WG, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC, Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 SC, Signum 33 WP oraz Topsin M 500 SC. Należy naprzemiennie używać preparatów z różnych grup.

Plamistość liści azalii

Choroba grzybowa azalii i różaneczników, nawywana również plamistością liści rododendrona, wywoływana głównie przez grzyby Septoria azalae, Cercospora handelii, Phyllostica cunninghamii i Pestalotia spp.

choroby różaneczników

Rys. 1 Brązowe plamy na liściach azalii

choroby różaneczników

Rys. 2 Plamistość liści różanecznika

Objawy: brązowe, okrągłe plamki na liściach, najpierw pojedyncze, później powiększające się i stopniowo obejmujące większą częśc liścia. Plamy mogą przybierać różny kolor i kształt, w zależności od patogenu, który je wywołuje. Mocno porażone liście obumierają i opadają.

Zapobieganie: porażone liście usuwamy, unikamy podlewania roślin po liściach - woda powinna być kierowana bezpośrednio do gleby. Idealnym rozwiązaniem jest system podlewania kropelkowego.

Zwalczanie: W momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby stosujemy oprysk jednym z następujących środków: Topsin M 500 SC, Dithane Neo Tec 75 WG, Polyram 70 WG, Discus 500 WG, Amistar 250 SC lub Score 250 EC. Oprysk wykonujemy 2-3 razy co 10 dni.

Powłocznik azaliowy

Choroba grzybowa wywoływana przez płaskosza borówkowego (Exobasidium vaccinii), atakuje głównie rośliny z rodziny wrzosowatych (borówka amerykańska, kalmie, modrzewnice, różaneczniki z grupy azalii). Ten sam patogen poraża liście borówki amerykańskiej powodując chorobę zwaną 'rdzą borówki'. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest wysoka wilgotność powietrza i temperatura powyżej 10 st. C.

choroby różaneczników

Rys. 1 Narośla na liściach azalii japońskiej

choroby różaneczników

Rys. 2 Zdeformowane liście azalii

Objawy: zgrubienia (narośla) na młodych liściach, pędach i kwiatach, które po pewnym czasie twardnieją i ciemnieją. Narośl deformuje pędy i doprowadza do osłabienia wzrostu.

Zapobieganie: unikać zbyt dużego zagęszczenia roślin.

Zwalczanie: opadłe liście usunąć i spalić. Przyciąć wszystkie porażone pędy. Ręcznie usunąć wszystkie liście ze zgrubieniami. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 18 st. C, przeprowadzić oprysk środkiem Topsin M 500 SC (w stężeniu 0,1%), który powtarzamy po 7-10 dniach. W uprawach amatorskich można zastosować także wygodny i łatwy w użyciu gotowy preparat w sprayu Baymat Ultra 0,015 AE.

Chloroza

Choroba fizjologiczna powodowana niedoborem pewnych pierwiastków. W przypadku różaneczników spowodowana najczęściej nieodpowiednim pH gleby, przez co roślina nie może pobierać pewnych pierwiastków.

choroby różaneczników

Rys. 1 Chloroza liści azalii

choroby różaneczników

Rys. 2 Utrata zielonego barwnika spowodowana chlorozą

Objawy: pierwszymi oznakami są słabe kwitnienie oraz wzrost, spowodowane upośledzonym pobieraniem azotu, później pojawiają się zaburzenia w wytwarzaniu chlorofilu, czyli chloroza - jasne, żółte plamy wzdłuż nerwów oraz między nerwami, utrata zielonego barwnika.

Zapobieganie: różaneczniki i azalie sadzimy w kwaśnym podłożu (pH od 4,5 do 5,5). Jeśli podłoże nie jest odpowiednio kwaśne, stosujemy torf lub kompost, oraz nawozimy nawozem z dużą zawartością żelaza (np. dedykowane nawozy do azalii i różaneczników). Podlewamy wodą deszczową lub odkamienioną wodą z instalacji.

Zwalczanie: przesadzamy roślinę w inne miejsce, o odpowiednio kwaśnym podłożu. Jeśli nie chcemy przesadzać, zakwaszamy podłoże wokół rośliny chelatami żelaza, nawozem zakwaszającym, dedykowanym nawozem do różaneczników i azalii, itp., podsypujemy pod roślinę torf z dodatkiem siarczanu glinu i mieszamy (przekopujemy) z istniejącym podłożem.

Niedobór składników mineralnych

Nasze rośliny mogą być w złej kondycji z powodu chorób nieinfekcyjnych, tj. spowodowanych niedoborem niektórych składników pokarmowych. Do najpopularniejszych objawów należą:

  • niedobór azotu: słaby wzrost i kwitnienie, liście wyraźnie jasnozielone lub żółtozielone
  • niedobór fosforu: czerwonawe plamy na liściach i blaszkach liściowych, w konsekwencji brązowienie i opadanie liści
  • niedobór potasu: międzyżyłkowe, żółte lub jasnozielone przebarwienia, brązowe plamy na brzegach liści
  • niedobór żelaza: międzyżyłkowe, żółte lub jasnozielone przebarwienia, w konsekwencji liście przebarwiają się na kolor biały lub kremowy
  • niedobór Boru: może wystąpić na podłożach mocno wapiennych, objawy to drobne, brązowe lub ciemnobordowe plamy na najmłodszych liściach
choroby różaneczników

Rys. 1 Niedobór azotu

choroby różaneczników

Rys. 2 Przemarznięte liście różanecznika

Zapobieganie: wszystkie nniedobory składników pokarmowych uzupełnimy stosując nazowy stworzone specjalnie dla azalii i różaneczników. Mają one skład oraz proporcje dobrane w taki sposób, aby skutecznie zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne mikroskładniki i makroskładniki.

Przemarznięcie lub przesuszenie

Częstą przypadłością różaneczników po zimie jest nie tylko ich przemarznięcie, ale również przesuszenie.

Objawy: zwisające liście, zrolowane wokół głównego nerwu, później brązowiejące i opadające.

Zapobieganie: różaneczniki i azalie japońskie okrywamy na zimę lub sadzimy w miejscach osłoniętych. Późną jesienią obficie podlewamy. Zimą w momencie odwilży możemy podlać ponownie.

SŁOWEM PODSUMOWANIA

Środki ochrony roślin należy używać z odpowiednią rozwagą i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w etykiecie produktu. Nie należy przekraczać dozwolonych dawek. Przed wykonaniem oprysku najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Odpowiednie stanowisko, podłoże i sezonowa pielęgnacja azalii i różaneczników jest kluczowym elementem zwiększającym ich odporność na choroby i szkodniki. Środki ochrony roślin traktujmy jako ostateczność!

Chciałbyś dowiedzieć się również o szkodnikach azalii i różaneczników? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym omówiliśmy najpopularniejsze z nich, oraz jak sobie z nimi radzić:

https://www.flower-garden.pl/szkodniki-azalii-i-rozanecznikow

Tagi:choroby azalii, choroby różaneczników, choroby rododendronów, szkodniki azalii, szkodniki różenczników, szkodniki rododendronów

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz